Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
pH ve ORP Nedir ?
pH = hidrojen potansiyeli, bir çözeltideki asidiklik ve alkalilik yoğunluğunu gösteren ölçüm birimdir.pH Nedir?

  pH = hidrojen potansiyeli, bir çözeltideki asidiklik ve alkalilik yoğunluğunu gösteren ölçüm birimdir. 0'dan 14'e kadar olan bir skalada ölçülür. Su içindeki oksalik asidin artması suyu asidik, hidrojen iyonlarının artması ise suyu alkali özellikli yapar. Her bir sayısal artış hidrojen iyonlarının veya oksalik asidin 10 kat daha arttığını göstermektedir. Örneğin; pH tablosundaki rakamın 1 sayı artması 10 kat fazla alkali, 1 sayı düşmesi ise 10 kat fazla asidikliği gösterir.

  ORP Nedir?

  ORP, Oxidation Reduction Potential tanımının baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Anlamı; oksidasyon indirgeme potansiyelidir. Bir çözeltinin oksitlendirme veya indirgeme gücünü milivolt (mV) değeri olarak belirleyici bir ölçümdür. Redoks potansiyeli olarakta adlandırılır.

  Kısaca, ORP ölçümü suyun kalitesini belirler. Ölçüm sonucu pozitif bir değer çıkmışsa bu suyun oksidasyon yani paslandırma ve bozucu/çürütücü etkilerinin olduğunu, negatif bir değer çıkmışsa bu suyun paslanmayı engelleyici özellikte yani antioksidan güce sahip olduğunu gösterir.

  Oksidasyona iki atom arasındaki elektronların değişimi yol açar. Bu süreçte bir elektron kaybeden atoma oksitlenmiş (yükseltgenmiş), bir elektron kazanmış diğer atoma ise indirgenmiş denir. Bir demir parçası üzeride oluşmuş pas, rengi kahverengiye dönüşen bir elma dilimi günlük yaşantımızda sıklıkla görebileceğimiz basit bir iki oksitlenme örneğidir. Bu durumun vücudumuz içinde olması ise birçok değişik hastalığa neden olur.

  REDOX ELEKTROD

  Otomatik klor pompası ve on-line klor ölçüm cihazlarının en krtitik parçası şüphesiz ki redox elekrodlardır. Redox elektrod (prob) kalitesi klor ölçüm kalitesini etkilemektedir. Ayrıca kullanılan prob kalitesi, klor probunun ömrü ile orantılır. Düşük kalite klor ölçüm probları suyun içerindeki kloru yanlış okumaya veya otomatik klor pompası - klorlama cihazı - online klor ölçüm cihazlarını yanlış yönlendirmeye neden olacaktır.

  •Redox Elektrod

  •5 m. Kablolu

  •45°C Maksimum çalışma sıcaklığı

  •Epoxy Gövde


Bu yazı toplam 4680 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.

SITE IÇI ARAMA
ÇOK GEZILEN ÜRÜNLER